Ми рідко задумуємось над тим, що всередині наших зубів існує цілий світ нервових закінчень та кровоносних судин. І нагадуємо, коли починають турбувати нічні болі зуба, а реакція на холодні й теплі страви завдає незнаних страждань. Одним із чинників, які викликають дані поболювання є пульпіт.
У таких ситуаціях рекомендовано звертатись до професіоналів, які швидко та ефективно вилікують дану патологію. Однак існує чимало людей, які намагаються перетерпіти біль із надією, що їм не доведеться записуватись на консультацію в стоматологічну клініку.
Давайте розберемося, які процеси відбуваються всередині зуба при пульпіті, і чому візит до лікаря в жодному разі не варто відкладати.
Коротко про головне: причини появи пульпіту
Пульпітом називають запаленням пульпи, яка розміщена в середині зуба. Даний процес супроводжуєтся гострим болем, який може тривати безперервно або ж періодично припинятись. Дане захворювання, зазвичай, виникає внаслідок несвоєчасного лікування карієсу. Однак існують ще інші причини, які супроводжують розвиток пульпіту:
- Неправильно виконані стоматологічні процедури низькокваліфікованими спеціалістами: використання в ході лікування карієсу низькоякісних пломбувальних матеріалів; неправильне обточування зуба, яке необхідне для подальшого протезування; помилки при оперативних втручаннях при лікуванні пародонтиту; вплив всіляких хімічних речовин на організм пацієнта, які використав стоматолог.
- Рідкісний випадок: виникає при інфекційному захворюванні.
Які симптоми захворювання?
Серед симптомів, які вказують на появу пульпіта – виділяють:
- Інтенсивний біль у нічний час протягом 2-3 тижнів. Зазвичай, виникає при гострому перебігу хвороби.
- Неприємна, больова реакція на холодне, гаряче, солодке. У таких ситуаціях біль може тривати довше 5 хвилин.
- Біль поширюється від зуба на інші ділянки (вухо, скула, потилицю, скроню).
- Неприємний запах із рота.
Однак бувають ситуації, коли на перших етапах зародження пульпіта – біль зникає, але… процес, який вирує в середині зуба – продовжує розвиватись і набувати нових небезпечних форм.
Тому не створюйте для себе ще більших ускладнень із здоров’ям, і звертайтесь на консультацію до стоматолога. Адже пульпіт, як і будь-яке інше захворювання, вимагає негайного лікування.
Які наслідки невчасного лікування?
За відсутності належної терапії можливі серйозні ускладнення. В кістковій тканині може розвинутись пародонтит/гнійний пародонтит, який може привести до розвитку флюсу, абсцесу, флегмони і навіть викликати летальний результат.
Розказуємо коротко про кожне захворювання.
Пародонтит – це запалення, яке переходить з поверхні ясен на тканини навколо зубів. Захворювання супроводжується кровоточивістю ясен, набряком, виділенням гною. Виникає через застій крові в тканинах пародонта в результаті прийому м’якої, рафінованої їжі, яка викликає навантаження на щелепи. Застій крові створює живильне середовище для інфекції, що мешкає в зубних каменях та перешкоджає доставці імунних клітин до місць інфекції.
Флюс або донтогенний гострий періостит – це гнійник, який утворюється на яснах. Наслідком даного захворювання є запалення в області верхівки кореня зуба. Що роблять із гноєм? Його видаляють через розріз, використовуючи при цьому антибіотики.
Абсцес – це гострий гнійний нарив у ротовій порожнині. Характеризується дане захворювання сильним болем та високою температурою. Позбуваються хірургічним шляхом: розтин гнійника та проведенням медикаментозної протизапальної терапії.
Флегмоною називають захворювання, яке характеризується гнійним запальним процесом в підшкірно-жирової клітковини. Причиною появи гною є інфекція, яка потрапляє у клітковину через пошкоджену слизову оболонку ротової порожнини. Захворювання розвивається доволі швидко, тому гнійний вміст вражає сухожилля, м’язи обличчя та щелепи. Лікувати це захворювання потрібно негайно, адже флегмона супроводжується запаленням та серйозною токсичністю для організму.
Якщо на прийомі у стоматолога виявили пульпіт, то…?
Стоматолог вивчає дані рентген-діагностики, проводить опитування та підбирає для конкретного випадку найбільш раціональний спосіб лікування пульпіту.
У найширшій класифікації виділяють дві основні методики лікування зубного пульпіту:
- біологічний (консервативний) – це медикаментозне лікування пульпітів антибіотиками, ліками без видалення нерва;
- хірургічний – лікування пульпіту методом ампутації (часткового видалення пульпи) або екстирпації (при якій нерв зуба повністю видаляється).
1-ий спосіб: консервативний метод
Даний метод лікування використовують у ситуації, коли…
- пацієнт звернувся за допомогою після появи гострого болю;
- захворювання набувало хронічної форми;
- якщо при процедурі лікування карієсу була випадково розкрита пульпа;
- потрібно зміцнити кісткову перегородку між зубною емаллю та пульпою.
Як виглядає лікування?
Розкриту пульпу лікар обробляє антисептиком, накладає зверху пов’язку з гідроксидом кальцію і ставить тимчасову пломбу. Згодом пломбу змінюють на постійну. Якщо хвороба дійсно знаходилася на ранній стадії, метод приносить результат. Однак для повної впевненості пацієнту, швидше за все, доведеться періодично робити рентген, контролюючи стан пульпи і зуба.
Метод підходить:
- дітям з молочними зубами;
- пацієнтам до 30 років при лікуванні оборотного пульпіту;
- всім, хто з особливою ретельністю доглядає за ротовою порожниною.
А якщо біль не припиняється після лікування?
То одразу звертайтесь до лікаря. Ниючий біль при даному лікуванні пульпіту свідчить про те, що необхідна хірургічна методика лікування.
ЦІКАВО ЗНАТИ
Консервативний метод вкрай складний у виконанні. Маніпуляції проводять в умовах повної стерильності. Крім того, лікар повинен врахувати більше десятка нюансів: вік пацієнта, наявність в організмі інфекцій, необхідність постійного охолодження в ході процедури і т. д. Саме тому консервативне лікування непопулярне. У багатьох клініках намагаються уникнути повторне запалення і для лікування одразу обирають хірургічний.
2-ий спосіб: хірургічний метод
Один із найефективніших методів лікування пульпи зуба.
Технологія лікування полягає у видалення запаленої пульпи з подальшим лікуванням каналів зуба (дезінфекція та наповнення спеціальним пломбувальними матеріалами).
Хірургічний метод лікування має два різновиди:
- Вітальний.
Найпрогресивніший метод, який використовують при будь-якій формі розвитку пульпіта. Лікується в рамках одного відвідування стоматолога під загальним або місцевим наркозом.
- Девітальний.
Використовують девітальний метод у ситуації, коли вітальний безсилий у лікуванні пульпи або коли у пацієнта: тяжке загальне захворювання; виражені форми захворювання ротової порожнини: запальні захворювання слизової оболонки ротової порожнини чи тяжкі форми пародонтиту; погані прохідні кореневі канали; пацієнт боїться ін’єкцій.
Даний метод полягає у повному вилученні пульпи. Після її видалення – накладають девільтазувальну пасту (її ще називають миш’яковистою пастою). Лікування проходить в 2 етапи.
Потрібно відзначити, що вилікувати початковий пульпіт куди простіше, аніж його запущену стадію. Зважаючи на це настійно рекомендуємо регулярно відвідувати кабінет стоматолога, що дозволить контролювати стан зубів, запобігаючи розвиток даної хвороби.
Як вберегтись від появи пульпіта?
Слід дотримуватись простих, але доволі дієвих методів профілактики.
- Регулярно виконувати процедури гігієни ротової порожнини (двічі на день чистити зуби та язик; після прийому їжі полоскати рот теплою водою; використовувати зубну нитку для очищення міжзубних проміжків).
- Споживати продукти із фтором (гречка, яблуко, редис, рис, морська капуста, грейпфрут, скумбрія, тунець, волоський горіх, чорний, зелений та білий чай) та обов’язково включити комплекс мінералів у раціон харчування.
- При появі карієсу – одразу звертатись до стоматолога.
- Двічі на рік здійснювати профілактичний огляд.